« Travanj 2024 »

KA122 – SCH Environmental School Patrol : Improving our Planet

Ugostili smo učenike i učitelje iz Valencije

KA122 – SCH Environmental School Patrol : Improving our Planet

Uz samo jedan smion klik prihvaćanja partnerstva, nekoliko odrađenih zajedničkih aktivnosti s učenicima na mreži te ponešto dužih Zoom sastanaka koordinatora, u samu avanturu upoznavanja neke druge i daleke galaksije odvažno su se upustili učitelji Amparo Castello i Carlos Godoy Sancho te njihovih osmero učenika škole Juan XXIII (Ivan XXIII) iz Valencije posjetivši u srijedu 27. travnja 2022. našu Školu nakon što su se u kasnim večernjim satima 26. travnja 2022. smjestili u Hotel Park. S posebnim su uzbuđenjem, nakon duge i iscrpljujuće distance koju je cijelome svijetu nametnuo koronavirus, dočekani u Školi čiji je prvi susret treće vrste neobično razveselio sedmaše, koji su sudjelovali u partnerstvu, kao i koordinatorice učiteljicu Dunju Novak, pedagoginju Katarinu Šercer te knjižničarku Ivanu Kramar.

Dan je započeo prigodnim programom srdačno pripremljenim od strane učenika 7. razreda nakon čega su uslijedile igre za upoznavanje i opuštanje učenika te učitelja sudionika partnerstva koji su grupno rješavali zadatke vezane za recikliranje, Zero Waste pokret i razvrstavanje otpada uz pomoć QR kodova i dešifriranja, a najbrža je grupa bila i dodatno nagrađena. Iz kreativnog uma knjižničarke Ivane Kramar rađale su se i radionice Green vibes only koje su u duhu projekta bile satkane tematikom recikliranja otpada pa su tako učenici izrađivali označivače knjiga koristeći kao materijal stare knjige i prešano bilje (grupa Fall asleep with flowers), slike ispunjene ekoporukama te ukrašene otpadom (grupa 50 thoughts of green). Vješte ruke učenika glačanjem su pretvarale jednostavne plastične čepove u raznobojne bedževe (grupa Plastic can be FUNtastic), a sadnjom cvijeća i biljaka, ljuske jajeta ubrzo su se pretvarale u najmaštovitije rukotvorine (grupa Growing tin). Znatiželja je na radionice privukla i učenike razredne nastave s njihovim učiteljicama pri čemu su ih stariji učenici podučavali recikliranju poklonivši im svoje proizvode. Razgovorima i promišljanjima o odnosu čovjeka i prirode, kao i ljudi međusobno radionice su završile dirljivom pričom The Giving Tree (Velikodušno drvo) u želji da svatko ponese poruku ove priče.

Nakon odrađenih radionica vesela i pozitivna ekipa pristigla je u posjet Prelogu gdje nas je srdačno dočekala kustosica Muzeja Grada Preloga (Muzej Croata Insulanus) gđa Iva Kožnjak koja je sve prisutne iznenadila svojim španjolskim jezikom pa se tako mnogo toga moglo čuti i naučiti o crkvi sv. Jakoba i samom Muzeju te eksponatima koji su bili izloženi.

Pritom koordinatorice zahvaljuju na srdačnosti, kolegijalnosti i iskazanoj profesionalnosti kustosici Muzeja gđi Ivi Kožnjak. Napustivši Muzej i vrijedne eksponate, zaboravljajući starinu i pomalo gubeći kompas stigli smo u komunalno poduzeće PRE-KOM Prelog u industrijskoj zoni Prelog. Uz stručno vodstvo g. Marija Cvetka mogli smo se uvjeriti da se otpad zbrinjava zaista odgovorno te da zajednica može imati velik utjecaj na ekološku osviještenost svojih žitelja te svojim pokazanim znanjem i bogatim iskustvom proširi korisne ekoideje. Zavirili smo i u prodavaonicu rabljene robe u kojoj se može veoma povoljno nabaviti popriličan broj stvari počevši od vinil ploča pa sve do stilskog namještaja. Prošetavši preloškom Marinom te obilaskom grada Čakovca zanimljivom i pustolovnom vožnjom u vlaku, jedan je dojmljivi dan završio.

Posljednji dan posjeta započeo je šetnjom do Metalske jezgre, u organizaciji pedagoginje škole Katarine Šercer, koja je sve oborila s nogu već samom svojom pojavom. Gospodin ravnatelj dr. sc. Mario Šercer dočekao nas je u pozitivnom ozračju te su nas njegova suradnica i on upoznali s radom impresivnih strojeva i uređaja, od najvećeg industrijskog 3D pisača u Hrvatskoj do tzv. Internet sobe. Pitanja nije nedostajalo pa se i sam obilazak odužio. Metalska jezgra zaista pruža pregršt novih informacija i tehnologija. Koordinatorice zahvaljuju svima u Jezgri na srdačnom dočeku i strpljenju tijekom odgovaranja na pitanja. Gospodin Šercer također nas je uputio i u susjednu zgradu Centra za posjetitelje - eko muzej Međimurje malo u kojem smo virtualno prošetali Međimurjem, doživjeli vrhunsku interpretaciju kulturne i prirodne baštine Međimurja u najsuvremenijem multimedijalnom i interaktivnom okruženju na ovim prostorima. Ovamo se svakako vrijedi vratiti, a velika zahvalu upućujemo gospodinu Rudiju Gruli koji se iznimno potrudio obogativši svojim riječima dočarano interaktivno iskustvo.

Prepuni dojmova odlučili smo posjetiti i Riznicu Međimurja koja je samo nadodala obilje dojmova našem već obilatom oduševljenju. Tako smo uživali u blagu međimurske usmene narodne književnost, u pričama o baštini, običajima i povijesti životopisnog međimurskog kraja, a obilaskom Gradskog muzeja završio je posjet susjednome Varaždinu otkrivanjem neotkrivenih tajni hrvatskog grada anđela.

Polako je priveden kraju još jedan slikovit dan u želji za skorašnjim ponovnim susretom u Valenciji. Gosti su napustili Međimurje uz darovane prigodne proizvode stvorene prirodnim sastojcima destilerije Good Spirit. AP Rusak zaslužnom za organizaciju kratkog obilaska Zagreba te destileriji Good Spirit koordinatorice duguju zahvalu za suradnju.

Posebnu zahvalu koordinatorice iz OŠ Donji Kraljevec upućuju učeniku 8. razreda, Dominiku Blažeki, techno manu Škole koji je druženje entuzijastično snimao, fotografirao, montirao i uređivao; učenicima 7. razreda, kao i svima u Školi koji su na bilo koji način pomogli u realizaciji mobilnosti veliko hvala.

Tekst napisala: Dunja Novak